The formula goes like this: [How many Fragments for the rarity] / 15 [Balance per lead] = [How many Leads required] ; [How many leads required] x 1,000 [For each equipment case] = [Credit cost to get the cards] ; [Credit cost to get the cards] + [Crafting cost] = [Amount of overall needed credits]
Or alternatively if you hate math (like me) you can skip the calculations and get straight to the costs below
Lead = 1000
Iron = 45/15 = 3; 3 x 1,000 = 3,000; 3,000 + 500 = 3,500
Bronze = 165/15 = 11; 11 x 1,000 = 11,000; 11,000 + 1,500 = 12,500
Silver = 700/15 = 46.66666666666667; 46.66666666666667 x 1000 = 46,666.66666666667; 46,666.66666666667 + 5000 = 49,666.66666666667
Gold = 2,500/15 = 166.6666666666667; 166.6666666666667 x 1000 = 166,666.66666666667; 166,666.66666666667 + 25,000 = 191,666.6666666667
Cobalt = 20,000/15 = 1,333.333333333333; 1,333.333333333333 x 1,000 =1,333,333.333333333; 1,333,333.333333333 + 50,000 = 1,383,333.333333333
“I hate math” - You:
Lead = 1000
Iron = 3,500
Bronze = 12,500
Silver = 50,000
Gold = 192,000
Cobalt = 1,383,334
Note: These calculations are of the worst case scenario, where you get no cases from matches and the ones you buy only give leads. meaning the amounts are subject to change a lot because of how RNG works. It could just take 50K credits to craft a cobalt if you got 2 free cases and gotten from both a cobalt, but taking RNG into account makes the whole calculation really useless as RNG was never consistent and will never be. If you are saying that statistics are something that can put RNG into account then no. I personally never believed in statistics as they proved themselves to be wrong on more than a few occasions in my life. Take these numbers with a grain of salt and also any other numbers defining crafting costs as RNG is not explained by statistics and thus number will be mostly random but between what I calculated here to the Crafting cost of the cards.

